Pre tých, ktorých politika nezaujíma

Autor: Marian Helcman | 15.10.2015 o 9:00 | Karma článku: 5,49 | Prečítané:  589x

Keď som pozval priateľov na portál iDemokracia.sk, veľakrát som dostal odpoveď: "Dobre, len kvôli tebe, lebo mňa politika nezaujíma". Zarazilo ma, že hneď spájajú demokraciu s politikou plnou intrigánstva, chytráčenia,

hašterenia, kradnutia a podvádzania. Chápem, že takáto demokracia ich nezaujíma. Ale práve nezáujem a občianska neangažovanosť takúto demokraciu umožňujú.

Aby sme to trpko neľutovali.

Po tom všetkom, čo sa stalo v minulom storočí, by sme mali byť ostražitejší.
Aj Nemci v 30-tych rokoch boli iste presvedčení, že nie je nutné sa starať o politiku, keďže naštartovali demokratický systém. Trpko potom oľutovali svoju pasivitu.
Poučení z minulosti by nám nemalo byť jedno, či tu bude namiesto súčasného stavu, nazvaného demokracia, nejaká podoba fašizmu, komunizmu, oligarchizmu, alebo bude vládnuť niekto šialený.

Aby nebolo neskoro.

Skutočná demokracia môže fungovať len pri aktívnej väčšine.

Politici si prirodzene šijú systém pre seba a paradoxne, čím menej ľudí sa zaujíma o politiku, čím menej ľudí ide k voľbám, tým sa šance na úspech u demagógov zvyšujú. Je pre nich ľahšie aktivizovať bojovým pokrikom malú skupinu ľudí. Preto sa snažia svojich skalných pritiahnuť len jedným "pálčivým problémom zo života", ktorý si s vhodným heslom povesia na svoju vlajku.

To, že s "naliehavým problémom" sa im podarí do života celej spoločnosti prepašovať nejakú zvrátenú ideológiu, alebo diktátorské maniere, o ktorých nezáujmom naladená väčšina radšej nič nechce vedieť, je následným prekvapením a vytriezvením. Ale vtedy zvykne byť už neskoro.

Takýto scenár žiaľ vychádza priamo z podstaty demokracie a aj dnes je rovnako možný, ako bol v minulosti. Je to závislé iba na počte ľudí zaujímajúcich sa o veci verejné.

Denno-denne riešime veci, ktoré sú ovplyvnené rozhodnutiami politikov na všetkých úrovniach. Či nesieme deti do školy, pracujeme, platíme dane, nakupujeme, necháme sa ošetriť, dostávame materskú, alebo dôchodok, staviame, poľnohospodárčime, alebo ideme za kultúrou.
Ak Vás nezaujíma, kto dostane moc o týchto veciach rozhodovať, a ako s ňou naloží, potom nebuďte prekvapení, že dnes samozrejmé veci budú zajtra zrušené.
S odvolaním sa na Hlavu XXII.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?