Predvolebná pomôcka (2. Odvody)

Autor: Marian Helcman | 18.1.2016 o 8:00 | (upravené 19.1.2016 o 11:19) Karma článku: 2,48 | Prečítané:  304x

Budete sa rozhodovať, koho budete voliť, aj podľa postojov politických strán k odvodom a dôchodkovému systému?

V nasledujúcich postrehoch vychádzam z oficiálnych internetových stránok relevantných politických strán, a z odpovedí na portáli www.idemokracia.sk/lp3/ .

 

Časť II. Odvody a dôchodky.

 

V otázke výšky odvodu do II. piliera panuje medzi opozičnými stranami zhoda postupne zvýšiť odvody na 9%. Rovnako hlásajú zavedenie jednotného základu pre výpočet daní a odvodov, zjednodušenie systému a zníženie administratívnej náročnosti jednou platbou dane, jednou platbou sociálneho, respektíve zdravotného odvodu.

Všetky tieto strany chcú zmenšiť odvody živnostníkom a zamestnávateľom, SIEŤ konkrétne udáva zníženie odvodov o 500 eur ročne malým a stredným zamestnávateľom na každého zamestnanca a pre každého živnostníka, SAS hovorí o znížení významnou mierou a zdobrovoľnení odvodov na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

SAS, SNS a SMK by zrušili povinné minimálne odvody pre živnostníkov, ktorí by ich mali platiť zo svojich reálnych príjmov. KDH by sociálne odvody na dôchodok znižovala v závislosti od počtu nezaopatrených detí.

Účasť v II.pilieri by podľa SAS bola povinná od 35 rokov života len do našetrenia sumy potrebnej na vyplácanie doživotného dôchodku, najmenej vo výške životného minima. MOST-HÍD by nechal mladých automaticky vstupovať do II.piliera s možnosťou vystúpenia. Podľa SMK by bol vstup do II. piliera povinný pri prvom nástupe do zamestnania a zotrvanie v ňom do nástupu do dôchodku.

SAS chce presadiť 30% spoluúčasť opatrovanej osoby na príjme opatrovateľa z jej invalidného dôchodku tak, aby si opatrovateľ platil odvody a dane ako SZČO.

MOST-HÍD a SaS chcú umožniť výplaty dôchodkov aj iným subjektom - napríklad bankám alebo samotným dôchodkovým správcovským spoločnostiam. Podobne, obidve strany chcú, aby možnosti výplaty dôchodkov boli rozšírené aj na tzv. programový výber  (postupného čerpania peňazí z vlastného účtu). SIEŤ by nechala sporiteľa nakladať s úsporami nad rámec sumy, ktorou štát garantuje minimálny dôchodok, podľa vlastného uváženia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?