Predvolebná pomôcka (5. NATO)

Autor: Marian Helcman | 21.1.2016 o 8:00 | Karma článku: 1,91 | Prečítané:  248x

Budete sa rozhodovať, koho budete voliť, aj podľa postojov politických strán k téme NATO a našej účasti v tomto vojenskom zoskupení?

V nasledujúcich postrehoch vychádzam z odpovedí na portáli www.idemokracia.sk/lp3/ .

Časť V. NATO

Má byť Slovensko v NATO? Kvôli jasným a výrazným bezpečnostným zárukám podporujú naše členstvo v NATO a odmietajú jeho spochybňovanie strany MOST-HÍD, SAS a SKOK. V ďalších stranách nájdeme poslancov, ktorí majú určité pochybnosti, alebo sú úplne proti.

V strane KDH poslanec Jozef Mikloško nie je nadšený členstvom v akomkoľvek podobnom pakte, ale berie to, ako -nutné zlo-. Podobne aj poslanec OĽANO Mikuláš Huba. Jeho kolega v strane Igor Hraško tvrdí, že Slovensko nemá byť v NATO, pretože podľa neho je to pre Slovensko výrazne drahšie a nezaručuje to stabilitu v našom regióne. Bývalá poslankyňa za OĽANO, v súčasnosti kandidujúca za PD Mária Ritomská je proti účasti v NATO, ktoré považuje za nástroj expanzívnej politiky elity USA. Strana SMK je za členstvo v NATO, pretože podľa nich zdieľame s ďalšími členmi hodnoty ako sú ochrana slobody, demokracie a práva. V ďalších náväzných odpovediach sú ale skôr proti.

Ak to ‚rozmeníme na drobnejšie‘, a zisťujeme, aký je postoj ku krátkodobému kontaktu s jednotkami NATO, pri ich presune cez Slovensko, v strane SMER-SD nájdeme rôzne názory. Poslanec Ľuboš Blaha hovorí: „Mne sa takéto signály, ktoré považujem do veľkej miery za antiruské, nepáčia. Dávam prednosť mierovému dialógu, a nie takýmto prejavom militarizmu.“. K tomuto názoru sa pripája aj SMK (tlač.odd.), Mária Ritomská (PD), Jozef Mikloško (KDH) a Helena Mezenská (OĽANO).

Naproti tomu, poslanec za SMER-SD Otto Brixi tvrdí, že ak vychádzame z hľadiska výcvikovej alebo logistickej podpory v ústrety svojim partnerom, je to v poriadku. Za absolútne samozrejmú súčasť našej účasti v NATO považuje možnosť presunu konvoja NATO cez naše územie aj  Františej Šebej (MOST-HÍD), Peter Pollák (OĽANO), Ján Marosz (OĽANO), Richard Sulík (SAS), Ľubomír Galko (SAS), Magdaléna Vášaryová.

Ako by ste sa postavili k dlhodobejšiemu a intenzívnejšom kontaktu s vojskami NATO? Mohla by byť logistická základňa NATO vo vašom meste? Tí, ktorí sú proti našej účasti v NATO, sú aj proti základni. Záporne reagujú na túto otázku Helena Mezenská (OĽANO),  Jozef Mikloško (KDH), ale aj SMK. Mária Ritomská (PD) vidí za tým politiku USA, ich vývoz zbraní a vojen, a možné zvýšenie priamej hrozby nepriateľských útokov na naše mesto. Podľa Ľubomíra Galka (SAS) by základňa mohla byť, pretože sme v NATO a musíme tiež prispievať v plnení jeho stratégie a potrebách. Richard Sulík pridáva, že logistická základňa NATO môže byť aj mimo mesta, v už existujúcich kasárňach. Podobný názor má aj MOST-HÍD a Ján Marosz (OĽANO).

Presvedčte sa na http://www.idemokracia.sk/lp3/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?