Predvolebná pomôcka (1. Dane)

Autor: Marian Helcman | 14.1.2016 o 8:00 | Karma článku: 5,45 | Prečítané:  381x

V čom sa politické strany líšia? Odmyslite si ich predstaviteľov a skúste vymenovať pár vecí, v ktorých je ich ponuka do ďalšieho volebného obdobia iná.

Nie je to také jednoduché. Všetci chcú to najlepšie pre Slovensko, to najlepšie pre ľudí. Niektorí sa dokonca spoliehajú na to, že ľudia nemajú čas skúmať ich vízie a porovnávať ich riešenia, a žiadne programy zatiaľ ani nepredložili.

Nasledujúce riadky vychádzajú len z oficiálnych internetových stránok relevantných politických strán, na ktorých sú zverejnené aktuálne volebné programy a z odpovedí na portáli www.idemokracia.sk/lp3/   .

Časť I. Dane

Primárna otázka daní je, aké percento na ich výpočet použijeme, a či je toto číslo závislé od sumy, ktorú zdaňujeme. Zástupcovia strán KDH, MOST-HÍD, OĽANO, SAS a SNS sú za rovnú 19% daň. SAS výhľadovo pridáva 15% a zahŕňa do toho aj dane vyberané zrážkou (teraz 35%). SNS by túto tzv. zrážkovú daň stanovila na 20%.  SMK naproti tomu podporuje prehĺbenie stupňovitosti sadzieb dane z príjmov fyzických osôb, chce pridať 10%, a 25% uplatňovať pri nižšom základe.  SNS chce naviac zdaniť monopoly a banky do výšky minimálne 6% a obchodné reťazce zavedením osobitnej dane z obratu v tej istej výške.

Daňové licencie by podľa svojich vyjadrení zrušili MOST-HÍD, OĽANO, SAS, SIEŤ a SNS. SMK by ponechala licencie kvôli obmedzovaniu daňových únikov. KDH by zaviedlo dobrovoľnú živnostnícku licenciu na zaplatenie dane a aj všetkých odvodov v jednom balíku.

KDH a MOST-HÍD chcú, aby sa DPH platilo len z uhradených zdaniteľných plnení, SAS a SNS chcú zrušiť povinnosť podnikateľa odviesť DPH za dodávateľa – neplatiča. SIEŤ pri protiprávnom zadržiavaní DPH štátom požaduje vrátiť odpočty aj s úrokom. 

Pre podnikateľov zaujímavá otázka ohľadom odpisov pohonných látok by dopadla nasledovne. MOST-HÍD a SAS by chceli nastoliť stav, ktorý platí aj pre štátnu správu, odpisy podľa reálnej spotreby. OĽANO a SMK by kvôli obmedzeniu špekulácií a zjednodušeniu kontroly nechali súčasný stav odpisov podľa technického preukazu. SIEŤ, podobne ako SAS, presadzuje pravidlo ‚Jeden meter“ vo vzťahu medzi daňovníkom a štátom.

Superodpočítateľné položky zvýhodňujúce firmy, ktoré vykonávajú výskum a vývoj, boli zavedené stranou SMER-SD v roku 2015. Strany SAS a SNS by ich zrušili, MOST-HÍD im dáva ešte šancu po prehodnotení efektivity.

MOST-HÍD chce zaviesť odvodovú odpočítateľnú položku pre nízkopríjmové skupiny. SAS by zvýšila limit paušálnych výdavkov živnostníkov na 60-násobok životného minima. SNS by znížila DPH na 10% pre služby v cestovnom ruchu a domáce potraviny z dvora.

Pre umelcov platiacich 2% odvody  by MOST-HÍD a SMK ponechali súčasný stav, aby nebolo ohrozené dodržiavanie ich autorských práv. SAS to vidí inak, chce tento odvod zrušiť.

Do ďalšieho pokračovanie môžete sami analyzovať odpovede na http://www.idemokracia.sk/iqa/start.php

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?