Predvolebná pomôcka (2. Odvody)

Autor: Marian Helcman | 18.1.2016 o 8:00 | (upravené 19.1.2016 o 11:19) Karma článku: 2,48 | Prečítané:  315x

Budete sa rozhodovať, koho budete voliť, aj podľa postojov politických strán k odvodom a dôchodkovému systému?

V nasledujúcich postrehoch vychádzam z oficiálnych internetových stránok relevantných politických strán, a z odpovedí na portáli www.idemokracia.sk/lp3/ .

 

Časť II. Odvody a dôchodky.

 

V otázke výšky odvodu do II. piliera panuje medzi opozičnými stranami zhoda postupne zvýšiť odvody na 9%. Rovnako hlásajú zavedenie jednotného základu pre výpočet daní a odvodov, zjednodušenie systému a zníženie administratívnej náročnosti jednou platbou dane, jednou platbou sociálneho, respektíve zdravotného odvodu.

Všetky tieto strany chcú zmenšiť odvody živnostníkom a zamestnávateľom, SIEŤ konkrétne udáva zníženie odvodov o 500 eur ročne malým a stredným zamestnávateľom na každého zamestnanca a pre každého živnostníka, SAS hovorí o znížení významnou mierou a zdobrovoľnení odvodov na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

SAS, SNS a SMK by zrušili povinné minimálne odvody pre živnostníkov, ktorí by ich mali platiť zo svojich reálnych príjmov. KDH by sociálne odvody na dôchodok znižovala v závislosti od počtu nezaopatrených detí.

Účasť v II.pilieri by podľa SAS bola povinná od 35 rokov života len do našetrenia sumy potrebnej na vyplácanie doživotného dôchodku, najmenej vo výške životného minima. MOST-HÍD by nechal mladých automaticky vstupovať do II.piliera s možnosťou vystúpenia. Podľa SMK by bol vstup do II. piliera povinný pri prvom nástupe do zamestnania a zotrvanie v ňom do nástupu do dôchodku.

SAS chce presadiť 30% spoluúčasť opatrovanej osoby na príjme opatrovateľa z jej invalidného dôchodku tak, aby si opatrovateľ platil odvody a dane ako SZČO.

MOST-HÍD a SaS chcú umožniť výplaty dôchodkov aj iným subjektom - napríklad bankám alebo samotným dôchodkovým správcovským spoločnostiam. Podobne, obidve strany chcú, aby možnosti výplaty dôchodkov boli rozšírené aj na tzv. programový výber  (postupného čerpania peňazí z vlastného účtu). SIEŤ by nechala sporiteľa nakladať s úsporami nad rámec sumy, ktorou štát garantuje minimálny dôchodok, podľa vlastného uváženia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?