Predvolebná pomôcka (3. Trh práce)

Autor: Marian Helcman | 19.1.2016 o 8:00 | (upravené 19.1.2016 o 11:18) Karma článku: 2,71 | Prečítané:  265x

Budete sa rozhodovať, koho budete voliť, aj podľa postojov politických strán k trhu práce? V nasledujúcich postrehoch vychádzam z oficiálnych internetových stránok relevantných politických strán,

 a z odpovedí na portáli www.idemokracia.sk/lp3/ .

Časť III. Trh práce

V súčasnosti neexistuje mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu. Za prácu počas sviatkov je zvýhodnenie 25%. MOST-HÍD by ponechal súčasný stav. SMK by navrhla príplatok za sviatok aj nedeľu vo výške 100%. SAS a OĽANO by zjednotili tieto mzdové zvýhodnenia na 25%.

Závislá práca je definovaná  ako práca, pri ktorej existuje vzťah nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, zamestnanec prácu vykonáva osobne, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene a v pracovnom čase určenom zamestnávateľom. Keď samostatne zárobkovo činná osoba vykonáva pre zamestnávateľa činnosť, ktorá vykazuje znaky závislej práce, možno to právne kvalifikovať ako skrytý pracovnoprávny vzťah, resp. nelegálnu prácu. SMK by ponechala tento stav. SAS tvrdí, že tak ako zamestnanecká, tak aj subdodávateľská forma má výhody aj nevýhody, a štát nemá vstupovať do slobodnej voľby týchto dvoch zmluvných strán, ani zvýhodňovať ktorúkoľvek z  nich. Preto by zrušila definíciu závislej činnosti.

V otázke dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru urobil SMER-SD niekoľko úprav a dnes Zákonník práce umožňuje dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov. Rozdiel medzi nimi je najmä v rozsahu pracovného času. Ďalšie rozdiely sú napríklad v možnostiach jednostranného vypovedania dohody. MOST-HÍD aj SMK by ponechali súčasný stav, keď každá dohoda umožňuje iný pracovno-právny vzťah. SAS považuje tieto rozdiely za neopodstatnené a navrhuje všetky tri formy dohôd nahradiť jedinou formou dohody o práci mimo pracovného pomeru.

V právnom vzťahu medzi zamestnávateľom a pracovnou agentúrou platí súčasný stav od 1.3.2015, keď poslanci za SMER-SD sa pokúsili obmedziť zneužívanie agentúrnych pracovníkov a  zabezpečiť rovnaké podmienky s kmeňovými zamestnancami. Strana SMK by tento stav ponechala naďalej.  MOST-HÍD je za liberalizáciu pracovnoprávnych vzťahov, ako aj SAS, ktorá by zrušila zodpovednosť zamestnávateľa za agentúru dočasného zamestnávania vo veci dodržiavania rovnakých podmienok pre kmeňových a agentúrnych zamestnancov.

Strana KDH chce vytvoriť legislatívu, ktorá bude dostatočne flexibilná na to, aby v prípade nevyhnutnej potreby v záujme záchrany podniku a udržania pracovných miest umožňovala zamestnávateľovi rozviazať so zamestnancom v skrátenom režime pracovný pomer. Naproti tomu chce vychádzať v ústrety aj zamestnancovi, ktorý má záujem rozviazať pracovnú dohodu v skrátenom režime.

Strana MOST-HÍD by obmedzila privilégiá odborárov a znovu zaviedla podmienku reprezentatívnosti pre odbory. Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa by podľa nej nemali platiť pre firmy, ktoré s nimi nesúhlasia. MOST-HÍD by zrušila súbeh výpovednej lehoty a odstupného.

Znížila by aj počet štatistických hlásení. SAS k tomu konkrétne dodáva, že by zrušila povinnosť zamestnávateľa zasielať štatistickému úradu štvrťročný výkaz o práci a ročný výkaz o úplných nákladoch práce. SAS by zrušila povinnosť zamestnávateľa archivovať výplatné pásky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?