Predvolebná pomôcka (4. Štát)

Autor: Marian Helcman | 20.1.2016 o 8:00 | Karma článku: 2,77 | Prečítané:  323x

Budete sa rozhodovať, koho budete voliť, aj podľa postojov politických strán k téme štátu a štátnej správy?

V nasledujúcich postrehoch vychádzam z oficiálnych internetových stránok relevantných politických strán, a z odpovedí na portáli http://www.idemokracia.sk/lp3/

Časť IV. Štát

Ako sa zníži štátna byrokracia? Štátna správa nebude môcť vyžadovať tie doklady, ktorými už disponuje. Za takéto riešenie by boli KDH, SAS, SNS  i SMK. MOST-HÍD k tomu dopĺňa povinnosť štátnych a verejných úradov poskytovať si navzájom informácie, ktorými disponujú. Podobne všetky tieto strany chcú, aby každé štátom vyžadované tlačivo sa muselo dať vyplniť aj elektronicky. SMK pridáva požiadavku na elektronické dvojjazyčné verzie tlačív – v duchu Charty regionálnych a menšinových jazykov.

Bude štát naďalej financovať politické strany? Podľa strany SKOK by strany mali byť financované z členských príspevkov a zo sponzorských darov, aby došlo k "odluke" politických strán od štátu. Strany KDH,  MOST-HÍD, OĹANO, PD, SAS, SIEŤ a SMK sú za pokračovanie financovania politických strán štátom.

Získať záväzné stanovisko od štátu môžete za poplatok 4 000-30000 eur. MOST-HÍD v tejto súvislosti tvrdí, že je za otvorené vládnutie, ktorého cieľom je sprístupňovanie informácii v čo najširšom rozsahu. SAS, SMK a kandidát na poslanca za OĽANO by  zaviedol povinnosť bezplatne poskytovať a následne zverejňovať záväzné stanoviská na oficiálnom webe.

Zníženie a zjednodušenie povinností smerom k štatistickým úradom chce MOST-HÍD. SAS konkrétne pridáva zrušenie povinnosti zamestnávateľa zasielať štatistickému úradu štvrťročný výkaz o práci a ročný výkaz o úplných nákladoch práce. SMER-SD ale obhajuje tieto výkazy právnymi predpismi Európske únie, preto pochybuje o ich zrušení.

Aj v otázke hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov by chceli všetky strany presadiť tento zákon.  Keďže takýto zákon strana SMER-SD neschválila, hoci bol navrhnutý opozičnými stranami, zdá sa, že len ona má  k nemu záporný vzťah.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?