Predvolebná pomôcka (4. Štát)

Autor: Marian Helcman | 20.1.2016 o 8:00 | Karma článku: 2,77 | Prečítané:  321x

Budete sa rozhodovať, koho budete voliť, aj podľa postojov politických strán k téme štátu a štátnej správy?

V nasledujúcich postrehoch vychádzam z oficiálnych internetových stránok relevantných politických strán, a z odpovedí na portáli http://www.idemokracia.sk/lp3/

Časť IV. Štát

Ako sa zníži štátna byrokracia? Štátna správa nebude môcť vyžadovať tie doklady, ktorými už disponuje. Za takéto riešenie by boli KDH, SAS, SNS  i SMK. MOST-HÍD k tomu dopĺňa povinnosť štátnych a verejných úradov poskytovať si navzájom informácie, ktorými disponujú. Podobne všetky tieto strany chcú, aby každé štátom vyžadované tlačivo sa muselo dať vyplniť aj elektronicky. SMK pridáva požiadavku na elektronické dvojjazyčné verzie tlačív – v duchu Charty regionálnych a menšinových jazykov.

Bude štát naďalej financovať politické strany? Podľa strany SKOK by strany mali byť financované z členských príspevkov a zo sponzorských darov, aby došlo k "odluke" politických strán od štátu. Strany KDH,  MOST-HÍD, OĹANO, PD, SAS, SIEŤ a SMK sú za pokračovanie financovania politických strán štátom.

Získať záväzné stanovisko od štátu môžete za poplatok 4 000-30000 eur. MOST-HÍD v tejto súvislosti tvrdí, že je za otvorené vládnutie, ktorého cieľom je sprístupňovanie informácii v čo najširšom rozsahu. SAS, SMK a kandidát na poslanca za OĽANO by  zaviedol povinnosť bezplatne poskytovať a následne zverejňovať záväzné stanoviská na oficiálnom webe.

Zníženie a zjednodušenie povinností smerom k štatistickým úradom chce MOST-HÍD. SAS konkrétne pridáva zrušenie povinnosti zamestnávateľa zasielať štatistickému úradu štvrťročný výkaz o práci a ročný výkaz o úplných nákladoch práce. SMER-SD ale obhajuje tieto výkazy právnymi predpismi Európske únie, preto pochybuje o ich zrušení.

Aj v otázke hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov by chceli všetky strany presadiť tento zákon.  Keďže takýto zákon strana SMER-SD neschválila, hoci bol navrhnutý opozičnými stranami, zdá sa, že len ona má  k nemu záporný vzťah.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN nazvali cuciakom, teraz ho koalícia považuje za diktátora

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.

SVET

Hlásna trúba brexitu kolabuje, Farageove výkriky už voličov nezaujímajú

Strane Ukip hrozí, že sa nedostane do parlamentu.


Už ste čítali?