Predvolebná pomôcka (5. NATO)

Autor: Marian Helcman | 21.1.2016 o 8:00 | Karma článku: 1,91 | Prečítané:  257x

Budete sa rozhodovať, koho budete voliť, aj podľa postojov politických strán k téme NATO a našej účasti v tomto vojenskom zoskupení?

V nasledujúcich postrehoch vychádzam z odpovedí na portáli www.idemokracia.sk/lp3/ .

Časť V. NATO

Má byť Slovensko v NATO? Kvôli jasným a výrazným bezpečnostným zárukám podporujú naše členstvo v NATO a odmietajú jeho spochybňovanie strany MOST-HÍD, SAS a SKOK. V ďalších stranách nájdeme poslancov, ktorí majú určité pochybnosti, alebo sú úplne proti.

V strane KDH poslanec Jozef Mikloško nie je nadšený členstvom v akomkoľvek podobnom pakte, ale berie to, ako -nutné zlo-. Podobne aj poslanec OĽANO Mikuláš Huba. Jeho kolega v strane Igor Hraško tvrdí, že Slovensko nemá byť v NATO, pretože podľa neho je to pre Slovensko výrazne drahšie a nezaručuje to stabilitu v našom regióne. Bývalá poslankyňa za OĽANO, v súčasnosti kandidujúca za PD Mária Ritomská je proti účasti v NATO, ktoré považuje za nástroj expanzívnej politiky elity USA. Strana SMK je za členstvo v NATO, pretože podľa nich zdieľame s ďalšími členmi hodnoty ako sú ochrana slobody, demokracie a práva. V ďalších náväzných odpovediach sú ale skôr proti.

Ak to ‚rozmeníme na drobnejšie‘, a zisťujeme, aký je postoj ku krátkodobému kontaktu s jednotkami NATO, pri ich presune cez Slovensko, v strane SMER-SD nájdeme rôzne názory. Poslanec Ľuboš Blaha hovorí: „Mne sa takéto signály, ktoré považujem do veľkej miery za antiruské, nepáčia. Dávam prednosť mierovému dialógu, a nie takýmto prejavom militarizmu.“. K tomuto názoru sa pripája aj SMK (tlač.odd.), Mária Ritomská (PD), Jozef Mikloško (KDH) a Helena Mezenská (OĽANO).

Naproti tomu, poslanec za SMER-SD Otto Brixi tvrdí, že ak vychádzame z hľadiska výcvikovej alebo logistickej podpory v ústrety svojim partnerom, je to v poriadku. Za absolútne samozrejmú súčasť našej účasti v NATO považuje možnosť presunu konvoja NATO cez naše územie aj  Františej Šebej (MOST-HÍD), Peter Pollák (OĽANO), Ján Marosz (OĽANO), Richard Sulík (SAS), Ľubomír Galko (SAS), Magdaléna Vášaryová.

Ako by ste sa postavili k dlhodobejšiemu a intenzívnejšom kontaktu s vojskami NATO? Mohla by byť logistická základňa NATO vo vašom meste? Tí, ktorí sú proti našej účasti v NATO, sú aj proti základni. Záporne reagujú na túto otázku Helena Mezenská (OĽANO),  Jozef Mikloško (KDH), ale aj SMK. Mária Ritomská (PD) vidí za tým politiku USA, ich vývoz zbraní a vojen, a možné zvýšenie priamej hrozby nepriateľských útokov na naše mesto. Podľa Ľubomíra Galka (SAS) by základňa mohla byť, pretože sme v NATO a musíme tiež prispievať v plnení jeho stratégie a potrebách. Richard Sulík pridáva, že logistická základňa NATO môže byť aj mimo mesta, v už existujúcich kasárňach. Podobný názor má aj MOST-HÍD a Ján Marosz (OĽANO).

Presvedčte sa na http://www.idemokracia.sk/lp3/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?